"CANLANMA / REVIVE"

Sergiye ulaşmak için tıklayınız...

Uluslararası Karma Hibrit Seramik Sergisi

Türkiye Seramik Federasyonu ve Tepebaşı Belediyesi desteğiyle Türk Seramik Derneği (TSD) tarafından düzenlenen SERES’21 V. Uluslararası Seramik, Cam, Emaye, Sır ve Boya Kongresi 13-15 Ekim 2021’de Eskişehir Teknik Üniversitesi 2 Eylül Kampüsü, Tepebaşı Belediyesi’ne ait Atila Özer Karikatürlü Ev ve Özdilek Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Kongre kapsamında TSD tarafından düzenlenen küratoryal "Canlanma/ Revive" başlıklı sergide davetli 50 Türk ve davetli 30 yabancı seramik sanatçısının yapıtları yer alacak. Türk sanatçıların yapıtları, Eskişehir Espark’daki Atila Özer Karikatürlü Ev Sergi Salonu’nda sergilenirken yabancı sanatçıların yapıtları ise bu sergiyle eş zamanlı olarak TSD tarafından hazırlanan online sergi salonunda sergilenecek.

Eskişehir’de yaşayan davetli sanatçılar yapıtlarını, 11 Ekim 2021 tarihinde, 08:30 - 11:00 saatleri arasında, Atila Özer Karikatürlü Ev, Espark, Eskişehir adresine teslim etmelidir. Serginin bittiği 17 Ekim 2021 tarihinde, saat 17:00’de aynı adresten geri alabilirler.

Yapıtlarını şehir dışından kargo ile gönderecek davetli sanatçılar, 8 Ekim 2021 tarihinden önce aşağıdaki alıcı ve adrese gönderim ücretini kendileri ödeyerek göndermelidirler. Sergi bitiminde (17 Ekim 2021) ise Sergi Düzenleme Kurulu, kargo ile gelen yapıtları paketleyip, Belediye’ye teslim edecek ve Belediye de ödemeli olarak sanatçılara geri gönderecektir.

Alıcı: Tepebaşı Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
Adres: Tepebaşı Belediyesi Hoşnudiye Mah. Şahin Cad. No 84 Tepebaşı Eskişehir
Tel: 0532 557 28 25

Kargo ile gönderim sırasında ve sergileme sırasında; yapıtlarda oluşabilecek hasardan Türk Seramik Derneği, Türkiye Seramik Federasyonu ve Tepebaşı Belediyesi sorumlu değildir.

Neden "Canlanma/ Revive"? Bir buçuk yıldır insanlık küresel olarak Covid-19 pandemisiyle savaşıyor. Öte yandan bu süre içinde ülkemiz deprem, sel ve orman yangınları gibi afetlerle de yüzleşmek zorunda kaldı. Karantinalar ve kapanmalar, toplumsal yaşamı olumsuz etkiledi. Bu nedenle de ArtContactİstanbul Fuarı’nda dernek olarak “İnsan Duraklaması” sergisini gerçekleştirmiştik. İnsanlığın Covid-19 mücadelesi henüz bitmemiş olsa da zaman iyileştirici bir etkiye sahip; hem toplumsal yaşam hem de doğal yaşam yeniden uyanıyor, canlanıyor...

Bir orman yangınından sonra kömürleşmiş alanlarda bile yağmurla birlikte doğal yaşam yeniden canlanıyor. Orman tabanında depolanan tohumlar çimleniyor, bazı ölü ağaçlardan yeni dallar çıkıyor. Yeni çıplak toprağa ilk taşınan bitkiler kır çiçekleri oluyor. Ardından öncü ağaçlar geliyor; 40 yıl içinde de gölgelik oluşturacak çalılar büyüyor. Ve sonra çalılıklar tarafından iyileştirilen toprak ve hava sayesinde daha yüksek ağaçlar büyümeye başlıyor. Bu noktada orman eskisi gibi canlı ve olgun bir orman olma yolunda ilerliyor.

Peki ya yaban hayatı? Alevler başladığında hayvanlar orada durup ölümü beklemiyor; kuşlar uçup gidiyor, memeliler koşarak kaçıyor, amfibiler ve diğer küçük canlılar toprağın ya da kayaların altında saklanıyor, varsa göllere, derelere sığınıyorlar. Ne yazık ki yeterince hızlı koşamayan veya sığınak bulamayanlar duman ve alevler içinde ölüyor. Yangından sonra kavrulmuş alanlara ilk böcekler dönüyor, kısa bir süre sonra da onları aramak için kuşlar… Ayakta kalan ağaçlar onlarca kuş türü için yuva oluyor. Sonunda sincaplar ve fareler gibi küçük memeliler onlara katılıyor. Devrilen ağaçlar rakun ve tilki gibi hayvanlar için ideal yuvaya dönüşüyor. Yeni bitkiler filizlendikçe de orman daha büyük vahşi yaşamı, özellikle de geyikleri hızla geri çekiyor.

Ve zaman iyileştiriyor. Doğum-yaşam-ölüm döngüsü tekrarlanıyor. İşte TSD olarak biz de bu sonsuz döngü içinde sergimizi “Canlanma/ Revive” kavramına dayandırdık. Sanatın iyileştirici gücünü bir kez daha vurgulayarak sözü, seramik sanatçılarına bırakıyoruz.

Mutlu Başkaya
Fatma Batukan Belge
İlhan Marasalı