Mikro Dünya Fotoğraf Yarışması

SERES 2021 Kongresi kapsamında seramikler üzerine mikro dünya temalı fotoğraf yarışması yapılacaktır. Yarışmaya katılan mikroyapılardan en çok beğenilen ilk üç fotoğrafa ödül verilecektir.

Ödül başvurusu için herhangi bir mikroskopta çekilmiş malzeme (veya Seramik) ile ilgili mikroyapıları aşağıdaki formatta mail@seres2021.org adresine bekliyoruz.

Ayrıca, daha önce çeşitli etkinliklerde sergilenip büyük ilgi gören ve kimyasal analiz de yapabilen masaüstü taramalı elektron mikroskobuyla kongre sırasında numune getirenlere hizmet verilecektir.

Mikro Dünya Fotoğrafı Gönderim Kuralları

  • Gönderilecek fotoğraf A3 boyutunda olmalıdır.
  • Fotoğrafta mikron barı bulunmalıdır.
  • Mikroyapı çekim koşulları (mikroskop tekniği, hızlandırma voltajı, çalışma mesafesi, büyütme vb.) belirtilmelidir.
  • Fotoğrafın ilgili konuyu temsil edecek bir başlığı ve kısaca görsel ve bilimsel hikayesi olmalıdır. Örneğin aşağıdaki "4 yapraklı yonca" resmi geçirimli elektron mikroskobunda 200 kV'da çekilmiş olup en uzun boyut 130 nanometre civarındadır. Ortaya yakın kısımda zarf şeklinde görülen kare aslında 3 boyutta bir oktahedron olup bu dört yonca yaprağının büyüme karakteristiklerini belirlemektedir. Bu mikroyapı Titatyum ile kaynaklanan alümina seramiklerinin arayüzeyinde yapılan incelemelerde gözlenen Al2O3+Ti reaksiyonu sonucu oluşmuş AlxTiy bileşimine sahip bir taneye aittir.

Yarışma Ödülleri

Daha sonra ilan edilecektir.

Yarışma Jürisi

Daha sonra ilan edilecektir.